Pszichodráma és az önismereti csoport pszichológiai megközelítései, története, megszületése Jacob Moreno-tól I.

 In pszichodráma, Pszichológia, medicina és egyéb (cikkek)

FIGYELEM! Tankönyvszagú elméletek. Ezeket a cikkeimet azoknak javaslom, akik komolyabban pszichológiát tanulnak (rendelkeznek már valamilyen alappal) és szeretnének még jobban elmélyedni ebben a tudományban a klasszikus megközelítéseket illetően. De az út végtelen hosszú (főleg az abszolút igazság tekintetében) és a kedves olvasó talál olvasmányosabb, játékokban gazdag egyéb cikkeket is ezen az oldalon.

Ezek a cikkek sajátságos életszemléletemről szólnak, kérem ne tekintse őket szakpszichológiai írásoknak.

Forrás: Dr. Szőnyi Gábor és prof. Füredi János, A pszichoterápia tankönyve

A tankönyv kivonatát szeretném ismertetni a pszichodráma és önismereti csoport működése kapcsán (klasszikus megközelítések), megemlítve természetesen Jacob Morenot is.

 

A pszichodráma története – Jacob Levy Moreno

A pszichodráma módszerének megteremtője Jacob Levy Moreno (1889-1974). Módszerének kidolgozásakor alapvetően saját gyermekkori játékélményeire és fiatal felnőttként Bécs játszóterein szerzett tapasztalataira, megfigyeléseire hivatkozott.
Moreno 1910-ben kezdi el csoportmegfigyeléseit egy prostituáltak re-szocializációjával foglalkozó orvos csoporttal. A Stegreiftheater-ben szerzett tapasztalatit 1924-ben publikálta. A pszichodráma módszerének alapkoncenpcióját Moreno tehát még Európában publikálta, majd 1925-ben az Egyesült Államokba emigrált és ott továbbfejlesztette a szociometria, csoportpszichoterápia, pszichodráma módszerét.

 

Elméletének első nagyobb terjedelmű összefoglalása 1934-ben a “Who shall survive?” c. kötetben jelent meg. 1935-ben alapítja meg az első pszichodráma színházat és pszichodramatikus szemléletű klinikát Beaconben, és 1942-ben nyitja meg kapuit az első pszichodráma intézet New Yorkban.
A módszert Magyarországon Mérei Ferenc (1909 – 1986) honosította meg. Mérei a párizsi Sorbonne Egyetemen tanult és 1934-ben szerzett diplomát pszichológia, pedagógia, szociológia és filozófia tárgyakból.

Ezt követően hazatért Magyarországra, ahol elsősorban pedagógusként és klinikai pszichológusként dolgozott. Moreno 1963-ban, az amnesztia évében, régi barátja, Pető András meghívására érkezett Magyarországra, és találkozott Szalay Sándor szociológussal valamint Mérei Ferenccel. Tulajdonképpen akkor beszélték meg a Mesterrel a Pszichodráma Műhely lehetséges munkáját. Ekkor már megfogalmazódott, hogy Méreiék érdeklődésének középpontjában a csoport áll, míg Moreno az egyes csoporttagok játékára helyezi a hangsúlyt. 10 évvel később jött létre a ma is működő Műhelycsoport Mérei Tanár Úr vezetésével, megteremtve a magyar pszichodráma iskola kialakulását. Mérei és tanítványai a hetvenes évek elejétől kezdték a pszichodrámát alkalmazni a klinikumban.

Fontos állomás a pszichodráma hazai történetében Ian Malewski lengyel pszichiáter és pszichoanalitikus 1973-as és 1975-ös magyarországi látogatása is, aki kiképző pszichodráma csoportokat vezetett elsősorban pszichológusok számára; valamint az 1974-ben elindult Pszichoterápiás Hétvégék mozgalma is, melyben a többféle csoportmódszer között vezető irányzattá vált a pszichodráma.

Napjainkra a pszichodráma elterjedtsége nagyon széles Magyarországon. A klinikai gyakorlatban pszichodráma módszerrel dolgozó terápiás csoportok részét képezik az ambuláns és kórházi ellátásnak pszichiátriai, pszichoterápiás, addiktológiai valamint pszichoszomatikus szakintézményekben. A gyermek pszichodráma hangsúlyos szerepet kap mind a nevelési tanácsadókban, mind a gyermek pszichoterápiás ambulanciákon.

 

Fontos kifejezések és azok rövid ismertetése a pszichodráma és önismereti csoportokban

Spontaneitás: Új helyzetekre adott adekvát reakció.
Kreativitás: Az embernek az alkotótevékenysége, a valóság kialakítására való képesség.
Szociálgenetikai megközelítés: Moreno szerepelmélete az egészséges fejlődésre épít. Az ember veleszületetten társas lény. A legkisebb vizsgálható egység az egyén és annak szociális atomja. A szociális atom deficitje a személyiségfejlődés zavara.

Szerepkategóriák
1. Szomatikus
2. Pszichés Ezek úgy épülnek egymásra, mint
3. Szociális a hagyma levelei. Más esetben betegség képződik.
4. Transzcendens

 

A fejlődés más személyekkel (segéd ének) való interakciók révén megy végbe

A fejlődés stádiumai
Fejlődés alatt az egyes stádiumok túlhaladását értjük, úgy hogy a korábbi stádiumok átélhetők maradnak.
Első univerzum: Szociális placenta
3 éves korig létezik. Gondoljunk a szociális és pszichés szerepek kialakulására, fantázia-realitás, én-te, múlt-jövő közötti relációkra.
a.) mindennel való azonosság szakasza (all identy)
b.) minden realitás szakasza (all reality)
jellemző az ,,én” és ,,te”, és és külvilág differenciálása, azonban a fantázia és valóság még nem válik külön.

2. rész

 

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

AJÁNLOTT CIKKEK
családterápiapszichodráma