Többen kérték, hogy írjam meg erről a tapasztalatokat és úgy látom a Google szerint havonta átlagosan 140-en rákeresnek erre a kulcsszóra, így van iránta érdeklődés (2024. június 6.).
Miért nem működik általában az őz elleni védekezés házilag?
Egyrészt a fülünkön is az infó jön ki és szomszéd Manyi néninek is van véleménye, de attól még nem biztos, hogy az használható. Emellett sokan el akarják adni a csodaszert, lámpát, vizet, isten nyilát, ami kb. pár napig működik, amíg meg nem szokja az állat az új „cuccot”.
Rakhatsz ki sörös palackokat, cd- lemezt, locsolót, hajat, körbe pisilheted, színes csíkot is behúzhatsz a kerítés tetejére, szögesdrótot, fényérzékelős csiribirit stb. és nagyjából annyi lesz az értelme, mint sivatagban vörösajkú denevérhalat keresni.
„Nem szeretik a hagymát, virágot” stb. és hasonló cikkeket azok írják, akiknek nincs kertjük, csak filozofálnak róla. Nem akarok senkit megbántani, a kivétel gyengíti a szabályt és természetesen mindenki a saját felelősségére azt csinál a kertjével, amit akar, nekem mindegy, de hátha segítség ez a cikk.
Beszéltem vadászokkal, a kamarával, mezőgazdasági szakemberekkel, de mindenki nagy sóhajjal indított. Apropó a fényvisszaverők 80-90%-ban csökkentették a vadkárral kapcsolatos baleseteket, de elkezdték lenyúlni őket… Zárójel bezár.
Mindenesetre nem hiszek abban, hogy (létező) problémára ne lenne megoldás, mert miért létezne olyan zár, amihez nincs kulcs? A létezés sosem téved… Na, meg persze a 21 században, ha a szarvasok, őzek nem olvassák ezt a blogot, akkor reméljük nem fognak túljárni az eszünkön. Vagy ők árulják a nem működő kacatokat?
A szarvasok, őzek elleni védekezés konkrét eredménye
A kedves szarvasok, őzek minden nap meglátogatnak minket. Kedves lények, Buddha bácsi is állítólag nagyon szerette az őzeket, de neki nem volt konyhakertje. A mi konyhakertünkbe 3 hónapja nem mentek be, de mellette azért lerágtak ezt- azt és a patanyomok is jelzik, hogy még mindig szeretnek minket meglátogatni. Előtte esély nem volt a számunkra, hogy látogatásuk után túl sok minden megmaradjon a konyhakertben.
“Oké, úgy tűnik tényleg működik, de mondjad már mit kell csinálni szarvas és őz elleni védekezés kapcsán és csinálom is sebbel lobbal”
Egyszóval: damil. De monofil legyen és 6.0.-0,4 mm (29, 32 font) vastagságú! Ez 1208 Ft / 500 m abban a csúnya nagy kínai webáruházban kiszállítással, mely ingyenes.
Húzzál be 10 cm, 25 cm, 40 cm, 60 cm, 80 cm 100 cm, 120 cm, 150 cm és 180 cm magasságban egy szálat. A lényeg, hogy alul sűrűbben húzd be, felül elég ritkábban. Lehet, hogy elég 160 cm magasságig picit ritkábban behúzni a szálakat, de én biztosra mentem.
“Te marha, simán átszakítja a szarvasbika a damilt, ami amúgy is horgászásra való!”
Igen, de nem kell mindent izomból tolni és mivel nem látja, ezért megijed tőle, bár a lelki életét nem analizáltam. A lényeg, hogy nekem működik. De lehet, hogy ide csak hülye szarvasok, őzek járnak. Nem tudom.
Mivel kísérletnek szántam, ezért a kertben lévő faágakat felhasználva karónak egy kerítést is rittyentettem belőle, ami csirkeháló árában volt, de horganyzott vadhálós kerítés (125 cm x 15 x 13 x 1,6 / 2,0 mm). Reméljük az is marad. Konkrétan kiszállítással 2 nap alatt megkaptam és 25.250 Ft-ba került. 125 cm magas. Pár óra alatt úgy telepítettem, hogy a hálókon áthúztam a fa karókat, így drót sem kellett ehhez a rögzítéshez és fent és lent van benne vezérhuzal. 1.2-es kötöződrót jó hozzá, ha pár helyen rögzíteni kell.
Úgy kalkuláltam, hogy le tudjam vágni a füvet könnyen (elérjem, meg tudjak fordulni stb.) és arra gondoltam, hogy ha át kell ugrania a damilt, akkor a kerítés útba legyen. Konkrétan 90-120 cm a távolság a damil és a kerítés között.
Ez ugyanis a másik megoldás. Kiraksz egy hasonló magasságú kerítést, ami terelgeti az őzet, szarvas komát – mert ha nincsen akkor spontán pont a finom cukkini, paradicsom irányába indul el -, és utána akadályokat teszel ki. Kb. min. 30 cm magasságban pl. lehet egy fémrács, amit könnyedén arrébb tudsz rakni, és alatta mehet a termesztés. Nekem nem volt ilyen, ezért így oldottam meg.
Később kitettem “szélmalmot”, hála a kínai áruháznak (16 db, kemény 7480 e pengőért). Ezekre, ahogy rávilágít az utcai lámpa szépen tükröződnek, mert fényvisszaverős és forgatja a szél. De ez már csak hab a tetején, amíg nem voltak, addig sem jöttek be lakomázni a szarvasok, őzek.
Valószínűleg az is működik, hogy 2 m magas beláthatatlan kerítést telepítesz, mert ha nem látja a szarvas, hogy mi van bent, akkor nem kockáztatja meg, hogy ugorjon egyet (álló helyzetben is simán megugorja a 2 métert). Finom a cukkini, paprika, paradicsom, de az élet még fontosabb, és a szarvasok, őzek jó kockázatelemzők ám.
Szóval viszonylag könnyen megoldható fillérekből (damil) és pl. fa karó segítségével a szarvas elleni ill. őzek elleni védekezés házilag, persze garantálni nem tudok semmit sem, de mutatom a képet (szemben azért van 2 függőleges fa, mert ez a damil kapu, hogy azért mi be tudjunk menni):

szarvasok, őzek elleni védekezés házilag
Látod, a damil nem is nagyon látható, ami a kerítés körül lett kifeszítve. Látja? Nem látja? Na látja…
Ez nagyjából 80-100 nm veteményes körül nagyjából 1 m-re 9 szálat felhasználva kicsit több, mint 500 m kellett (1208 Ft). Arra gondoltam, hogy pár méterenként kiteszek karót, mert így, ha elszakad, akkor nem kell 5-10 m-en cserélni a damilt. A kerítésnél nagyjából 110-130 cm-enként szúrtam le a karót. Ha megművelt fával dolgozol akkor azt úgy tudom szokták olajba áztatni előtte, vagy kátrányba, vagy megperzselni és akkor hosszabb életű lesz, de ennek nézz utána, hogy a földet is óvjuk stb.
A kapu pár perc alatt úgy készült el, hogy vízszintesen is beletettem egy fát a kerítésbe, a körülötte lévő damilból is hasonló szisztémával működik a dolog. Lehet rajta csinosítani, de a damil nem látszik, így szép marad a kert. De, ha neked (és a szomszédodnak is) a sörös flakonok és cd lemezek jobban tetszenek…
Virágok köré is mehet a damil. Én azóta damil mániás lettem és tovább fogom tesztelni a dolgot, egyéb területen a kertben. Ellenőrizd rendszeresen a damilt, mert elszakadhat, akár amiatt is, mert kutyák, macskák átmennek rajta. Néha előfordul, de ilyenkor újra meg tudod kötni, nekem még 3 hónap alatt nem kellett pótolni a damilt, de érdemes picit többet venni.
Nem mindegy a damil vastagsága sem, mert az a jó, ha nem látják. Alacsonyabb kerítés felett pedig nem biztos, hogy van értelme használni, mert pont ez a lényeg, a meglepetés ereje, amihez nem szoknak hozzá, mert nem tudják hova tenni… Legalábbis eddig úgy tűnik, hogy tökéletesen működött és alatta a füvet is le lehet fűnyíróval nyírni viszonylag könnyen.
B. megoldás: kerítés + kutya.
Folytatás
Na, egy gonddal kevesebb. De az, hogy a spanyol csigák, hangyák, madarak, vaddisznó, borzok, nyestek, vakondok stb. ellen mi működik, azt nem tudom, bár ezekkel olyan nagy probléma eddig nem volt. Ha tetszik, működik a dolog, akkor oszd meg mással is ezt a linket, hogy minél több damilt vegyenek az emberek.:)