Természetes egészség, fogyás és intelligens életmód
Mindenkinek igaza van
Senkit sem szeretnék megsérteni azzal, hogy összefoglalóként egy másik életmódról írok, ami sok ember életét változtatta meg pozitív értelemben. Sokan gyógyultak meg ennek köszönhetően… Mivel az igazság érdekel (nem az, hogy igazam legyen), ezért nyitottan, bölcsészként a lifelong learningben hiszek, egy változó világban. És mivel rendelkezem gyakorlati tudással és egészségügyi szakvizsgával a nyugati és keleti medicina területén, ezért a téma és az érdeklődésem adott… De! Mindenki beszéljen első lépésben nyitott (lehetőleg tájékozott) orvosával mielőtt vált, mert pl. gyógyszer szedése mellett lehetnek problémák…
Miért hiteles?
Csak olyanról írok e cikkben (egyfajta metaanalizísként), melyek nemcsak tudományosan igazoltak (self-qualification), hanem több 10 év gyakorlati tapasztalat is megerősítette hitelességét, sőt hazánkban is elérhető orvosokból álló csapat, akik segítő szándékkal állnak rendelkezésre.
Ki mondta, hogy természetes a betegség?
Szent-Györgyi Albert nagyon találóan mondta (más szavakkal), hogy helyezzük vissza a természetes közegbe az embert és akkor minden a helyére kerül. Ahogyan a halak sem éreznék jól magukat a szárazföldön a metakommunikációjuk alapján…
Ha 2,5-3,5 millió évig többnyire húst és zsírt fogyasztottunk, akkor ehhez adaptálódtunk. Ez nem hit, filozófia, ízlés vagy nem ártás stb. kérdése, hanem tény. Ehhez képest a körülbelül 10.000-15.000 éve folytatott állattenyésztés, tejtermékek fogyasztásához még nem szoktunk hozzá.
Tudtommal táplálék kiegészítőt és kávét sem fogyasztott a homo sapiens. A home office sapiens-nek érdemes ezt figyelembe vennie. A biznisz nagy úr, de a józan paraszti ész hol marad? És Hippokratész mondá, hogy a halál a belekben lakozik.
Ráadásul 10-100-szor több (természetes) vitamin van az állati belsőségekben, mint a gyümölcsökben, zöldségekben. Nincs vivőanyag, egyes fehérjék, melyek akár béláteresztő szindrómát is okozhatnak (egyes mesterségesen előállított táplálékkiegészítőkben fellelhetők)…
Tévhit, hogy a zsír érelmeszesedést okoz, ezt valójában a cukrok (szénhidrát) okozza és a sérült érfalakkal kezdődik a story… Az elhízás nem degeneratív, kóros elváltozás (esztétikai, egészségügyi probléma)?
Álszent, mikor az egészségtelen ételeket mindenhol reklámozzuk, amik leginkább cukorból állnak, lásd egészséges müzli, meg reggelire csokis gabonapehely (tisztelet a kivételnek). A következménye, hogy már szinte mindenki beteg és már túlsúlyos gyerekek születnek, de felhívjuk a figyelmet az egészséges életmódra és az orvosi szűrő, preventív megelőző programokra, melyeken sokszor elhízott orvosok prédikálnak arról, hogy hogyan kellene lefogyni.
Egyetemeken (tisztelet a kivételnek) olyan elveket tanítunk, amiknek az ellenkezője szavatolná az egészséges életmódot. Együnk többször keveset, a zsír érelmeszesedést okoz stb. Nonszensz. Ez nem oktatás, hanem agymosás.
A nyolcvanas évekből származó bohózat jut eszembe, melyben a gyógyszert megveszi a páciens – mert valamiből az orvosnak és gyógyszer cégeknek is meg kell élnie (minden cég profitot szeretne realizálni érthető módon) -, de az orvos is szeretne élni, így ő nem veszi be… Már akkor látszódott a folyamat…
Egyszer megnéztem, hogy mit tartalmaznak az élelmiszerek: a hústól az uborkáig, rengeteg cukrot, amit dextróznak, szacharóznak stb.-nek hívnak. Ezért törekedni kell (ha nem is könnyű) a szabad tartású állatok húsának fogyasztására.
Egy hiteltelen vega
Vegán-bio-ketogén-paleo-maleo-akármi? Egyszerűsítsünk. Ha nem minimális szénhidrátot eszem, meghízom. Pont. És nem vagyok elragadtatva attól, ha egy buddhista szerzetes arról prédikál, hogy az adott gondolatot tükrözze a cselekedet stb., miközben vegaként elhagyva a „székhelyét”, húst eszik suttyomban, és cölibátust fogadva a tanítványokkal kavar a háttérben. Egy tanítónak (nagyobb) felelőssége van.
Legyünk őszinték és ne játsszuk meg magunkat. Ha valami (nekünk) nem működik, akkor ne ragaszkodjunk a formához. Minden változik… no problémo.
Más részről én is voltam vega és sok hiteles vegát ismerek. Szóval ez nem rasszizmus. Mindenki haladjon a saját útján.
Bizony a magas koleszterinszintem (vegaként) elgondolkodtatott, hogy az epe vajon miért nem tud ürülni? Talán a néhai Béky tanár úr – akinél akupresszőr szakvizsgát tettem anno domini –, sem véletlenül váltott azt hiszem 20 év után…
Mit szabad enni?
Ésszerű, hogy húsok, zsírok (energiaforrás) mellett szénhidrátot is (egyes zöldség formájában), tojást, gombát fogyaszthatunk. Az édesítőszereket (amik nem természetesek) és a kávét, teát mellőzzük. A fél megoldás, mint a magtej, magliszt, egyes fűszerek mehetnek a kukába a tejtermékekkel együtt. Nyilván néha elcsábul az ember, ez bele kell, hogy férjen, mert nem vagyunk fából, de aki következetes marad és nem lesz ettől anhedón) örömtelen), az előtt le a kalappal.
A gyümölcsök nagy része rengeteg fruktózt tartalmaz, így óvatosnak kell lennünk a fogyasztásuk tekintetében. A részleteket fizetős tanfolyamok során sajátíthatjuk el. Sok év és kutatás segítségével állt össze a kép, ezért természetes, hogy honorálnunk kell mindezt, ha kíváncsiak vagyunk rá. Rengeteget kutakodok, tanulok én is és díjmentesen osztok meg infót, de azért van egy határ, na…
Gyógyító életmód
A deutérium csökkentése előnyös (szükség van rá, de többnyire a túl magas szintet kell redukálnunk). A heti két szaunázás nagyon hatékony. Korábban írtam róla, hogy egy gőzszauna sátrat én is beszereztem és nagyon szeretem. Az emberek annyi baromságra, kacatokra költenek (én, ill. a kedves olvasó természetesen kivétel) pont ezen spórolnánk? A szaunázás egészséges és egyfajta hobbinak is felfogható, hurrá!
A sport, mozgás az alap. Itt viszont érdemes a dr. Buteyko (ukrán orvos) tudását, illetve az Oxygen Advantage (sportban történő alkalmazás) is figyelembe venni. Szép dolog a pránajáma, de modern köntösbe kell csomagolnunk, mert rengetegen rosszul tanítják. Például nem jó a hasunkat teleszívni levegővel… Ingyenes infók vannak bőven, melyek még ártanak is…
Az emberek nagy része túllégző. A 95-99-es oxigén szaturáció (vér oxigéntartalma) miatt a sejtjeink nem kapnak elég oxigént (paradox módon), mert ehhez nagyobb szén-dioxid tartalomra lenne szükség, lásd bővebben a túllégzésről és betegségekről. Furcsán hangozhat, de az allergiától, gerinc problémán át, a fogászati problémákig (nyitott száj) érintettek lehetünk, ha szájlégzők vagyunk. Sőt, mivel a simaizom is megfeszül feleslegesen egy szimpatikus („üss vagy fuss” vagy ledermedés) stresszlégző üzemmódban, ezért a gyakori éjszakai vizelés is bekövetkezhet emiatt és nemcsak diabetes insipidus (cukorbetegség előszobája) vagy baktérium felülfertőződés okozhatja mindezt… A hideg végtagok (perifériás vérkeringési probléma) is visszavezethető erre a problémára.
A betegségekről ne beszéljünk, mert sok száz oldalon taglalhatnánk a diszfunkcionális működést. Helyette inkább az egészségre, természetes életmódra helyezzük a hangsúlyt és erre figyeljünk. Elvégre egészségesek akarunk lenni és nem a betegségben tobzódni.
Ha csukott szájjal éljük mindennapjainkat orrlégzéssel, akkor már kb. 30%-kal beljebb vagyunk. Persze éjszaka is jó volna erre figyelni. Lakatos Péter edző szerint a légzés, testtartás, alvás szorosan összefügg egymással.
Egyetlen kivétel van a szájlégzésre, mikor nehezet emelünk, mert a hasüregi nyomást nem tudjuk orrlégzéssel szabályozni (biomechanikai légzés).
Ha túllégzők vagyunk (emberek nagy része az), akkor stresszlégzők vagyunk. A szimpatikus idegrendszerben tartózkodni hosszú távon nem egészséges. Sokan elhízva, azonnal váltanak és sokat kezdenek el mozogni (eustressz) és kevesebbet esznek, tovább stresszelve a testet.
Utána egyre többet fognak enni és még jobban elhíznak. Helyette célszerű a légzésünkre figyelve orrlégzéssel, hosszabb ideig kiengedni a levegőt, mint amennyi ideig beszívjuk. Ezzel csökken a pulzus, a vérnyomás és átkapcsolunk paraszimpatikus üzemmódba (lazítás, emésztés, töltekezés).
Ha megfelelő a légzésünk és megerősödtek a légzőizmok (pl. rekeszizom), akkor érdemes tovább terhelni a rendszert, mert mértékkel szükség van stresszre. Ezután magaslati légkört szimulálva (hipoventilációs edzés), ill. levegő visszatartásával lehet edzeni megfelelő szakember segítségével. Ösztönösen a levegő visszatartásával edzette magát a távfutó Emil Zátopek, aki négyszeres olimpiai bajnok. A Kaatsu edzés is érdekes terület, mely a véráram megváltoztatásával történik.
A hidegben történő tartózkodás szintén csökkenti a deutérium szintet. Mikor több, mint 20 éve trikóban sétálgattam a mínusz fokokban, sok érdekes történetet élhettem meg. De ma már magyarul is elérhető sok hasznos irodalom a barnazsírról és az egészség ezen formájáról.
Mi a lényeg?
A lényeg, hogy azt edd, amire a testednek szüksége van és ne azt, amit a szemed (akár megszokás miatt) megkívánja, ahogyan az autóba sem öntünk cukros vizet. Nem mindegy milyen összetevőkből, hogyan főzték, sütötték mindezt, így ennek érdemes utánanézni.
Rendszeresen éhezz, például az időszakos „böjt” jó megoldás lehet, ill. elég naponta 1-2-szer enni. Egy ideje én 16.30-kor eszem utoljára. Ha éhes vagy picit, nem kell egyből feltépni a fridzsidert.
Nem kell annyit inni sem. Elég akkor inni vizet, ha szomjas vagy.
Rendszeresen fázz. Sétálni a hidegben nagy élmény. De a szauna utáni hideg víz is hasznos lehet a számunkra.
Rendszeresen fulladj (hipoxia). A sejtjeid oxigénben fognak fürdeni, ha egy légzésterapeuta segítségével megtanulod, hogy hogyan érdemes kevesebb levegőt felhasználnod és áttérsz paraszimpatikus üzemmódba.
Rendszeres mozgás, sport: arany középút segítségével, ami nem túl nehéz, de nem is túl könnyű, elég stresszt fog biztosítani a számodra.
A hiteles forrás
Nemcsak orvosi, hanem a biológiai szempontok alapján történő kutatás is roppant hitelesnek tűnik. A kilencvenes években kezdte el kutatni Dr. Somlyai Gábor a szervezetünkben a kalciumnál hatvanszor nagyobb mennyiségben jelen lévő deutériumot, mely nagyjából 100 éve került felfedezésre. Itthon nemigen ismerték el, de USA-ban már többek között Prof. Dr. Boros G. Lászlónak biokémikus orvosnak (Kaliforniai Egyetemen) is köszönhetően, ma már az új (leendő) egészségügyi miniszter Robert F. Kennedy Jr. is érdeklődik a magyarországi gyökerek iránt. Professzor úr nagyon nyitott és elmondása szerint előbb fordul sok esetben természetgyógyászhoz és USA-ban komolyabb képzés áll rendelkezésre a leendő természetgyógyászok számára.
Fontos megemlíteni a szakembereket (Paleomedicina): Dr. Clemens Zsófia kutatóbiológus, dr. Horváth Réka, Schimmer Mária, Natalie Daniels, dr. Tóth Csaba stb. Intelligensen ötvözték a paleo és emellett a ketogén étrendet, megtartva a hasznos dolgokat.
Kiemelném dr. Dabóczi Andrea munkásságát, aki több, mint 10 év tapasztalattal segít egészséges módon lefogyni, kialakítva az éltető, természetes életmódot. Végre nemcsak tünetkezelést hajt végre egy orvos, hanem átfogó segítséget biztosít. Fizetős kurzusa online is elérhető és orvosi konzultáció segítségével betegség esetén segít az átállásban is. Több ezren végezték el az online kurzust. Lényegre törő, érthető, gyakorlatias és recepteket is tartalmaz. Párjával hitelesen képviselik ezt a vonalat…
Lakatos Péter a ketogén vonalon mozog és edzőként a kilencvenes években nyitotta meg első edzőtermét. Nyitott, intelligens, folyamatosan képzi magát és rengeteg gyakorlati tudásra tett szert. Ráadásul nemcsak Buteyko, hanem Oxygen Advantage oktató is.
Csak lélegezz! – szerezd vissza a fókuszt, aludj jobban, javíts az egészségeden és tegyél szert egy atléta állóképességére (könyv)
Lakatos Péter