A végső igazság minden nyelven ugyanaz – Hamvas Béla Eksztázisa és egyéb bölcsességek, a vallások nyomában

 In elme és a nyugati, keleti pszichológia, Pszichológia, medicina és egyéb (cikkek)

Forrás: Hamvas Béla, Eksztázis

Hamvas Béla bölcsességek

Nagyon figyelemre méltó Hamvas Béla munkássága, aki összekapcsolta a keleti pszichológiában a lényeget, ami megfelel a különféle nagy vallások céljának is. Ez maga az igazság, amit bárki megtapasztalhat, ha nem veszik el a részletekben és a gondolkodásban. Más enni egy finom ételt és más gondolkodni róla, hogy milyen az íze, mennyibe került, milyen táplálék van benne stb – Hamvas Béla Eksztázisa, Hamvas Béla bölcsességek, a vallások végső igazsága, végső igazság nyomában

A megszabadulás, megvilágosodás – minden kultúrközegben ugyanazt jeleníti még -, az ember küldetésének valódi céljául, ha más-más utak is vezetnek el minket oda. Vagy az is lehet, hogy csak mi hisszük így és valójában nincs út, csak ennek felismerése:

Nincs út, csak ennek felismerése… A gyakorlatias zen buddhizmus segít megtapasztalni mindezt – zen buddhista mester, zen buddhista pap, zazen, zen buddhizmus lényege


Hamvas Béla Eksztázis

Hamvas Béla az ürességről ír az Eksztázis nevű művében, melyet szarvam súnjam-nak hívunk, mely jól kifejezi, hogy minden üres. Ez a buddhizmusban is visszaköszön:

Az igazság egy: mahajána buddhizmus, mahajána szútrák, a buddhizmus lényege, buddhista tanok, buddhista tanítások és a Gyémánt-szútra

Ez azt jelenti, ha nem az arrogáns egónkkal akarjuk irányítani a végtelen valóságot, hanem hagyjuk ezt a fajta áramlást (lásd Csíkszentmihályi Mihály Flow elnevezését) magától megnyilvánulni, akkor minden a helyére kerül. De ehhez először ki kell üresednünk. Ebben segíthet többek között a meditáció.

„…Ami annyit jelent, ha az ember kinyilatkoztatás hangoltsága felé megindul és az emberfölöttivel való kommunikációban részt akar venni, akkor legelső feladat megszerezni a semminemű hatástól nem befolyásolt tudatot, vagyis minden kondícióját leépíteni és a tökéletes objektumtalanságot megvalósítani, amelyben nincsenek dolgok és tárgyak és külső, de nincsenek tulajdonságok és képességek és érzékek és gondolatok és érzések és belső és nincs más, csak az üresség üressége, de ez is üres (mahásúnjata).” Hamvas Béla, Eksztázis

Ahogy a buddhizmusban írtam már erről, a dolgok és tárgyak üresek. A szabad lebegés érzetéhez – ahogy Hamvas Béla nevezi -, ÉN-ünk elvesztésére van szükség. Hiszen egy pohár, ami tele van már valamivel, abba nem férhet bele semmi új… De a kedves olvasó ne higgye, hogy ez az üresség unalmat jelent, vagy halált. Éppen ellenkezőleg ez a fajta mély nyugalom, béke, mely állandó semmitől nem függ, így nem egy beteljesedett „vágynak a terméke”. Ez a létezés öröme.

Hamvas Béla rámutat a lényegre: a jóga, szufi eksztázisa az ÉN elvesztésével egyidejűleg bontakozik ki. Ezért jelenti a jóga szócska többek között az egyesülést, mint a görög henószisz, a héber jihud és az arab ittihad.

A jóga előnyös hatása, mely magába foglalhatja a gyógytornát is és segíthet a csontízületi gyulladások, alacsony-magas vérnyomás, asztma, cukorbetegség, anorexia megelőzésében is – B. K. S. Iyengar jóga 3/1. rész

A jóga sokszínűségéről, fajtáiról és jelentéséről, jelentőségéről – hatha, ilyengar, jnana, kundalini, bikram, etka, rádzsa, bhakti, karma, dhyana, krya, kismama, astanga, himalájai, tantra, mantra jóga, baba-mama jóga fajták 2/1. rész

Hamvas Béla azt írja könyvében, hogy amennyire az ember ÉN-jéből (dzsíva) kilép, magasabb énjét (Átman) ugyanannyira realizálja. Azt hiszem ez úgy pontos, hogy Isten csak akkor tud belépni, ha a mi ÉN-nünk eltűnik. Teljesen. Persze közben is megtapasztalunk érdekes állapotokat, de a végső igazság erről szól. A személyiség (ÉN) ugyanúgy megmarad, de már nem az irányít, hanem egy magasabb intelligencia (hívhatjuk Istennek is), kérdés, hogy ki mit ért ez alatt:

Istenről, aki bennünk van és folyamatosan vár minket és a boldogság kapcsolatáról – Isten háta mögött, van Isten, Isten szeretete, Isten neve, Isten igéje, van-e Isten, Isten segít, Isten szeretet, Isten szava

Olyan ez – egy egyszerű hasonlattal élve – , mint mikor létezik továbbra is a lábunk, de mi irányítjuk őt ás nem ő minket…

Hamvas Béla szerint Patandzsali Jóga-szútrája (Rádzsa-jóga megalapítója) ugyanúgy eksztázis-technika, mint a tao vagy a szufi vagy a Kabala. És könyvében kitér egy érdekes technikára – mely akár a megvilágosodást is elhozhatja számunkra -, a felriasztás módszerére, melyet állítólag tudatosan először Lin-csi mester alkalmazott, mikor valaki öntömjénező kérdést tett fel neki ő hangosan felkiáltott: Kvatsz! – jelentése Hé! Ezt akkoriban a vámhivatalnok használták, mikor egy utas a (valóság) határt átlépte. Ez a kijelentés arra utal: „Van elvámolni valód?”

De az egyiptomi beavatás egyik mozzanata is valószínűleg ezt a célt szolgálja, mikor kérdéseket intéztek az emberekhez, vagy mikor a zen koanok kapcsán kikérdez minket a zen mester lemérve tudatunk minőségét, illetve tudatosságunk mélységét. Az iskolában megtanult elmélet itt nem segítség, sőt a halott, múltról bemagolt információ csak hátrány…

Ez jelenti azt, hogy valójában nincs tanítás, nem is volt… Csak a gyakorlás marad és a tapasztalat, hogy minden örök és egy. De nem a gondolkodás és állandó agyalás… Mert az elvisz minket mindettől és hamis ÉN-tudatot hoz létre. „Ha gondolkozni akarsz felőle, tévedni fogsz – mondja Lung-t’an – ha látni akarsz, nézz bele” Ehhez azonban az ÉN küszöbén át kell lépnünk… De Buddha szerint szükség van a tanításra, különben elvesznénk… Aztán a sok elméletet felváltja a sok gyakorlás és a saját tapasztalat, megtisztulás és megérkezés… Majd felsejlik, hogy az utazás csak az elménkben zajlódott le, nem a valóságban, mint egy rossz álom… Erről és az azonnali felébredésről szól az advaita út is.

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

AJÁNLOTT CIKKEK
mahajána buddhizmusnyújtógyakorlat, teniszkönyök