A kínai gyógyászat hatékonysága
Forrás: Kínai gyógymódok, gyógyulás a hagyományos kínai orvoslással, Stephen Gascoigne
Filozófiai alapok
Legalább négyezer éves gyógyászati rendszer és mélyenszántó filozófiai alapokra épül a kínai gyógyászat, mely a környező országokat is érinti: Korea, Japán, Vietnám stb. A kínai gyógyászattal az első nyugati kapcsolat kb. 1683-ra tehető, mikor egy holland orvos nyugaton megjelentett egy könyvet az akupunktúráról.
A hagyományos kínai orvoslás alapelve, hogy a qi (csí, azaz energia) áthatja az egész testet és az azt körülvevő környezet is. Ennek áramlását a jin és jang változása tartja fenn. Az egész világmindenség levezethető ez alapján, így a betegségek is feloszthatóak ennek segítségével. Maga az orvoslás nem egy sablon alapján történik csupán gépiesen, hanem egyfajta művészet…
A megelőzés és betegségek, terápiák
Az egészség megőrzésén van a hangsúly, de a meglévő betegségek kezelésében is nagyon hatékony a kínai gyógyászat. Egyszerű és mélyreható ez a rendszer. Már maga a táplálkozás is meghatározó és egyfajta terápiának fogható fel.
Ha belegondolunk, hogy ebből jön létre a vér, akkor ezt nem nehéz belátni. Használ masszázsokat, gyógynövényeket, akupunktúrát / akupresszúrát, légzésterápiát, moxát stb. Az akupunktúra csupán 10 %-a körülbelül a kínai orvoslásnak.
Érdekességképen írom le, hogy pl. a Japánban a már létező gyógymódok ezekre az elemekre hajazott:
– fürdőkkel való megtisztulás
– ártó szellemek kiűzése
– gyógynövények használata, pl. sintoista és buddhista gyógyító módszerek, lásd anno buddhista szerzetesek kiegészítették tanulmányaikat Kínában (a buddhizmus és pszichológia összefüggéseiről bővebben).
A qi szerepe
– energia szolgáltatása az anyagcsere-funkciók ellátásához
– a test melegítése
– klimatikus viszonyokkal, baktériumokkal, vírusokkal szemben védelmet nyújt
– a testnedvek megfelelő helyen történő tartása
A testnedvek szerepe
– a táplálék nedvesítése (nyál, emésztőnedvek, testnedvek, lásd agyban, gerincvelőben)
A vér szerepe
– hűti a testet
– befogadás, táplálás
– a qi anyagiasult forrása
A kínai orvoslás szerint, ha a qi és a vér harmóniája megbomlik, akkor az százféle betegség előidézője lehet és ez hat a testre és lélekre egyaránt. Ezért fontos a nyelv- és pulzusdiagnózis is a megfigyelésen és kikérdezésen túl.
Óvjuk gyermekeinket a betegségektől
Gyerekeknél fontos, hogy a hátukat, Veséjüket, hasukat melegen tartsuk, így védve a Gyomrot is. Emellett a kezüket, lábukat is melegen védve a Szív és Tüdő energiáját.
Ha kimelegszik a gyermek, néhány ruhadarabot vegyünk le róla és masszírozzuk őket rendszeresen (hatékony masszázs). Ne fürdessük túl őket és figyeljünk a táplálkozásukra, és óvjuk a felnőttek vitáitól, feszültségeitől.
Ismert gyógynövények közül néhány
– Sápadtság, fáradtság, szédülés, derékfájásra: Máj, Vese, Szív táplálása (meleg, édes) pl. kínai vadszőlőgyökérrel, mely táplálja a Vért és a jint (víz)
– Ödéma (vizenyő): a szellem megnyugtatása, vizelés elősegítése, Lép erősítésére édes, kellemes íz, semleges energia, lásd kéreggomba (Szív, Lép, Tüdő érintett)
– Fáradtság, hasmenés, hányás: Lép erősítése, Nedvesség szárítása (Lép, Gyomor érintett), keserű, édes íz tartozik ide, meleg energia, fehér atractylodes gyógynövény van segítségünkre
– Gyomorfájdalmak: a Forróság eloszlatása, nedvesség szárítása (Máj, Epehólyag, Gyomor érintett), keserű íz, és hideg energia tartozik ide, tárnicsot érdemes választanunk.