Az önmegvalósítás, figyelmesség, gondoskodás ereje és a boldog házasság szentsége, titka

 In Filozófiai cikkek, önismeret, önmegvalósítás

Ezek a cikkek sajátságos életszemléletemről szólnak, kérem ne tekintse őket orvosi, szakpszichológiai írásoknak.

Forrás: Szvámí Ráma, Az örömteli élet művészete – Kelet üzenete, A boldogság az élet beteljesült állapota, rajtunk múlik akarjuk-e…

Önmegvalósítás, figyelmesség, gondoskodás és a többi

Gyakorolni, gyakorolni kell a meditációt és imádkozást. Mindig visszatérni, különben magával ránt ez a világ. És emellett az életünkbe is át kell ültetnünk az „adás” elvét. Különben meditálhatunk éjjel s nappal, de valódi változás nem biztos, hogy beköszön majd életünkbe. Swami Rama egyszer azt mondta, hogy felesleges olyannak lennünk, mint a Big Ben, mutatva az órát mindenkinek, miközben mi ebből semmit nem élünk meg. Szeretettel kell elvégezni feladatainkat. A szeretet tehát nem hirtelen pottyan le az égből, hanem tudatos önnevelés és erőfeszítések sorozata és eredménye – önmegvalósítás, figyelmesség, gondoskodás, a házasság szentsége, boldog házasság titka.

Ha nem szeretünk valakit, hogyan szerethetjük a világmindenséget? Ha nem szeretjük a világmindenséget, hogyan szerethetjük Istent (magasabb intelligencia)? Konkrét gyakorlatok a cikkben- csak a szeretet ereje, Isteni szeretet hatalma, anyai szeretet oldala

A figyelmesség, gondoskodás, a gondokban való osztozást jelenti. Ez az ahimszá (erőszakmentesség) a jógatudományban. Ne kövessük a társadalmi elvárásokat mert az sok esetben (tisztelet a kivételnek) egy massza, egy átlag. Hova vezet mindez? Mindenki gondterhelt és passzív. Álljunk meg! Menj el egy nagy sétára a következő hétvégén. Ki a természetbe és gondold végig, hogy mit szeretnél. Egyszer meghalunk. Fel kell vállalnunk ezt a felelősséget és nem butaságokra fecsérelni az időnket. Vágyak folytonos kielégítésére és egymás hülyítésére. Meg kell tisztítanunk magunkat és visszamennünk valódi otthonunkba. Hogy hogyan? Úgy, hogy meditálva túl lépünk ezen az embertelen, gyors világon és a Forrással lépünk kapcsolatba.
.
A Forrás igazságos, mindenkivel érdeme szerint jár el. Nem számít, hogy a másik mit ad, vagy nem ad… Az, az ő oldala, az ő felelőssége. A fontos, hogy mi mit adunk, mert a szent iratok szerint ez mind vissza fog ránk hatni. Ha jó harcos módjára fel vagyunk vértezve erővel, ha a lelkünk irányít, nem az egónk és a másoknak való megfelelés vagy bűntudat, akkor megtáltosodunk. Minden a helyére kerül, mert az élet is ezt támogatja, nem a mi eltorzult elképzeléseinket. Az élet erősebb a társadalomnál.
.
Csak tesszük a dolgunkat a legjobb tudásunk szerint és a lelkesedés átfolyik rajtunk. Már nem rángatnak el az értelmetlen vágyak minket, amik mindig szomjas állapotban tartanak mindent, soha nem lakva jól… De előtte rendet kell raknunk önmagunkban, szakítva a buta beidegződésekkel és értelmetlen és embertelen társadalmi trendekkel. Hol a te helyed? Hol a te világod? Mennyire tudod azt kiterjeszteni itt és most? Vagy azt csinálod, amire a lelked nem is vágyik? Szükségből követsz valamit, ami nem is te vagy? De ennek meg kell fizetned az árát. A pénznek is megvan az ára. Mint, mindennek…

Menj és meditál, és építsd magad. Ne add fel. Ne állj meg. Előbb utóbb beköszönt a fény és megjelenik a segítség. Ha valami idiótaság, de több milliárdan követik kisebb idiótaság marad? Térj vissza valódi otthonodba, amíg teheted és nincsenek testi problémáid, ami szétszórja az energiákat…

Nézd vissza életedet: mit tettél azért, hogy boldog legyél? Mit hoztak ezek az erőfeszítések? Mit kezdesz valódi tudásoddal? Nem a gyertyát és annak kanócát és a gyufát szeretjük, hanem a tüzet. Mi a helyzet a te saját tüzeddel? Sikerült már életre keltened? Táplálod a lángját, mely minden felesleges dolgot eléget körülötted?

Swami Rama szerint kétféle törvény van:
– a beszűkülés elve
– és a kitágulás elve

Nem véletlen, hogy pszichológiai szakaszelméletek is utalnak erre: pl. integritás vagy kétségbeesés 60 év fölött (lásd Erik Erikson szakaszelméletét). Vajon csak elképzeléseink, vagy cselekedetink is a kitágult személyiség és a kitágult tudat irányába vezetnek el minket? Ha egyként gondolunk magunkra, akkor önzők leszünk.

A házasság szentsége, boldog házasság titka

Van a párkapcsolatunk problémáinak megoldása kapcsán késztetés bennünk, vagy csak pótlékokat keresünk? Swami Rama azt kérdezi, hogy ha a pszichológusok szerint a válás jobb, mint az együttélés (hibákból való tanulás), akkor ők hogyan tanítanak meg minket harmonikus kapcsolatban élni, fenntartani a házasságot? Ötszáz pszichológus volt az előadásán és először megkérdezte tőlük, hogy hányan váltak el közülük. Sokan tették fel a kezüket erre a kérdésre… Mi a megoldás? A jobb, megértésen alapuló kommunikáció megteremtése férfi és nő között. Nem szabad megbeszéletlenül hagynunk semmit, mert akkor megtörik a kommunikáció. Engedjük meg, hogy a másik először kiadja dühét és utána fogunk tudni mindent megbeszélni. A düh nem jó tanácsadó. A valódi kommunikáció a gondolati síkon indul el először. Ez ölt külső formát szavakban és tettekben később. Egy perzsa költő szerint: ,,A szeret lépcsőjén, a tisztelet az első lépcsőfok.” A bhakti szó pedig a jógában a szeretetre, tiszteletre utal. Ha eltűnt ez, ezt akkor is helyreállíthatjuk. A tanulás vég nélküli folyamat…

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

AJÁNLOTT CIKKEK
magányosságbölcs élet