Miért tartjuk természetesnek azt, ha valami ingyen elvihető számunkra? – adakozás, ingyen “cuccok”

 In Filozófiai cikkek, önismeret, önmegvalósítás

Erről az oldalról elérhető néhány ingyen elvihető, díjmentes dolog (pontosabban online anyagokról van szó), amolyan „ingyen cuccok”, de előtte nézzük meg ennek a pszichológiáját…

Miért várjuk el, hogy ingyen, díjmentesen kapjuk meg a dolgokat? És miért nem becsüljük meg azokat, akik ezt odaadják nekünk, amolyan adakozásként?

Az egészségünket általában “ingyen kapjuk meg”, így sokszor csak akkor kezdjük megbecsülni, mikor elveszítjük… Akkor bármit megtennénk érte. De előtte természetesnek vesszük. Miért kell ez a motivációs tényező pl. betegség stb.?

A marketing szakemberek szerint, ami ingyen elvihető, azt nem becsüljük meg igazán. Mert, ha fizetni kell érte, akkor komolyabban vesszük, hiszen van tétje, nekünk is energiát kell belefektetnünk és megkeresnünk a pénzt érte. Ezért van az, hogy a drágább mobil telefonok (amik sokszor semmivel sem tudnak többet) vonzóbbá válnak. Kicsit elvonatkoztatva: ezért van az, hogy a szigorú tanárokra jobban emlékszünk… Ők többet várnak el tőlünk, többet kérnek tőlünk (ha nem is pénzben) a figyelmükért, szeretetükért stb. cserébe. És ezért van az is, hogy ha az élet úgy hozza, hogy választanod kell két program közül, akkor azt fogod lemondani, ahol nyilván téged ér kevesebb kár. És nem a másik embert nézed, aki ráadásul engedékenyebb és elnézőbb veled, amiért lemondod (ezért is mondod le nála) és magára veszi ennek a veszteségét. És mi mégis visszaélünk ezzel. Lemondjuk pl. a zongoraórát, vagy nyelvtanár óráját. Ha a nyelvtanár akkor is elkéri az árát az órának (akár előre), ha lemondod, akkor kevesebb az esélye, hogy lemondod.

De vajon miért van ez így? Miért hárítjuk át másra a mi saját problémáinkat, felelősségünket?
És miért babrálunk ki a másikkal, aki ráadásul engedékenyebb és bízik bennünk és nem hoz vas törvényeket? Hiszen a bizalom létező dolog. Ha pl. egy reptéren valaki megkéri, hogy vigyázz a bőröndjére, te szívesen megteszed, igaz? Pedig az ő számára te is vad idegen vagy. Na jó, csak idegen.:)

További kérdéseim önmagamhoz és bárkihez, aki olvas: Miért adunk borravalót a pincérnek és miért nem adunk a tűzoltóknak, mentőorvosoknak, akik az életünket mentik meg, sokszor a sajátjukat kockára téve? És miért azért imádkozunk, amivel még nem rendelkezünk és miért nem inkább adunk hálát annak, amit eddig kaptunk az élettől? Miért csak veszítve szeretünk igazán, lásd Szabó Lőrinc gondolatát. Vagy veszítve vesszük észre függőségeinket igazán? Más szóval miért tartjuk természetesnek, hogy ingyen, díjmenetesen láthassunk a neten filmeket, melyben sok munkája volt rengeteg embernek? Miért tartjuk természetesnek, hogy bármilyen könyvet letölthetünk a neten, amivel több ember sokat dolgozott és, ha a boltban jelenne meg, akkor is kb. 5 %-ot kapna utána csupán a szerző? Miért akarunk díjmentesen nyelvet tanulni a neten stb.?
És miért van az, ha valaki segít nekünk önszántából egyszer, kétszer, akkor megszokjuk ezt és később sértésnek vesszük, ha ezt nem teszi meg folyamatosan?

Azt hiszem a válasz abban rejlik, hogy az emberi psziché és test alkalmazkodik a helyzethez és megszokja azt. Ezen kívül az ego nagy úr. Kialakul a komfort zóna. És, ha abból ki akarnak emelni minket, akkor haragudni fogunk az illetőre… „Régen is így volt, és ez biztonságot ad nekem.”

Az ingyenes és díjmentes kifejezésnek több, mint 700-szoros változatára keresnek rá az emberek mikor e sorokat írom a legnépszerűbb ingyenes keresőben, a Google-ban. Az adakozás szó kapcsán csak egy változattal találkoztam.
Ezek után mit várunk az élettől, a világtól?
Nekünk kell változnunk, hogy egy új szép, emberi világot hozzunk létre. De, ha az ingyenes és ingyen szó variációiból, több mint 1200 szóra keresünk rá nap, mint nap és az adakozás szónak egy változatát keressük csupán, akkor mikor fog ez megváltozni? Ja, és apropó Google, ha valami ingyenes, még nem biztos, hogy rossz, sőt, lásd Gmail, Youtube stb., mindenki ezt használja!

Ingyen elvihető, díjmentes, „ingyen cuccok”

Díjmentesen több száz cikk érhető el oldalamon a spiritualitás témáján belül: www.keresztesattila.hu/blog2
És a pszichológia kapcsán is: www.keresztesattila.hu/blog/
Díjmentes rendezvények, és egyéb lehetőségek: www.keresztesattila.hu/lehetosegek/

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

Segítsd kérlek támogatással a honlap fenntartását, kutatómunkámat

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

AJÁNLOTT CIKKEK
előző életekmeditáció