Tudtad, hogy az agyad hamarabb dönt, mint te (szabad akarat)?

 In Filozófiai cikkek, önismeret, önmegvalósítás

Forrás: Neuroscience and Free Will: prof Simonyi, prof Marcus Du Sauto, prof John-Dylan Haynes

Ha eldöntöm, hogy kisétálok azon az ajtón, akkor könnyű szerrel meg tudom ezt tenni igaz, ha van előttem az ajtó?:) De egy kicsit menjünk mélyebbre és vizsgáljuk meg a szabad akaratot. Meg fogsz lepődni, mire jutottak a tudósok. Vajon miért ötlött eszembe, hogy kimenjek az ajtón? Mi kapcsolta be ezt a késztetést? Ha bárki bármit megtehet, amit csak szeretne, aminek örül, akkor miért boldogtalan ennyi ember? Talán éppen emiatt?:)

 

Vajon létezik szabad akarat vagy sem?

Viccen kívül, ha valaki elkezdi keresni önmagát, vajon honnan indult el ez a késztetése? És hogyan működik az agyunk? Létezik tudatos szféra, amiről tudunk. De emellett létezik tudatelőttes is, melyre éppen most nem gondolunk (pl. tavalyi nyaralásunk). Ha rá gondolunk rögtön tudatos lesz. És létezik tudattalan is, melyről nem tudunk de módosult tudatállapotban pl. meditációban feltérképezhető és ez még mindig az elméhez köthető.
Még a mély spirituális élményeink is, melyeket a meditáció segítségével is megélhetünk. Hiszen az agyunk jobb (intuíció) és bal (logika) féltekére osztható és a jobb okoz számunkra egységélményeket.

Az agyad már előre eldöntötte, hogy hogyan döntesz mielőtt te döntenél

És akkor jöjjön most valami egészen döbbenetes: Mikor döntenünk kell két dolog közül, hogy melyiket válasszuk, akkor az MRI kijelzi 6 másodperccel hamarabb, a mi választásunk előtt, hogy mit fogunk választani. Ez a tudattalanban már kiderül, mielőtt döntést hozunk. Szóval mielőtt döntünk pl., hogy melyiket válasszuk és meghozzuk a döntést: a tudattalanunkban 6 másodperccel hamarabb megjelenik a döntés. Hihetetlen igaz? És vajon mire fogja az emberiség ezt felhasználni? Persze, ha éppen hirtelen egy kocsi akar elütni minket, akkor nem valószínű, hogy 6 másodperccel korábban meghoztuk a döntést, hogy félreugrunk, hiszen ez már az életösztönhöz köthető inkább…

 

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

AJÁNLOTT CIKKEK
nyugalom, harmóniabéke, egyetértés