Rengeteg megoldás van a gyógyítás kapcsán – alternatív, népi, természetes gyógymódok, gyógyítás I.
Az alternatív, természetes népi gyógymódokról, illetve gyógyításról lesz szó ebben a cikkben. Felsorolás szinten szeretnék megemlíteni néhány gyógymódot, alapvonulatot, különféle önismereti eszközöket is, mely részletes vizsgálódásába ebben a cikkben nem bocsátkozom, csupán jelző szándékkal írok róla, hogy láthassuk milyen sok megoldás és módszer áll rendelkezésünkre.
Erre azért van szükség, mert sablonnak számít ugyan, de aktualitásából nem veszített a gondolat, miszerint ép testben, ép lélek uralkodik. Vagy fordítva. A segítőnek, lélekgyógyásznak, pszichológusnak behatóbban kell ezeket ismernie, hogy a benne lévő tudást egyesíthesse önmagában és megfelelő módon tudjon segíteni (ő menjen a kliens világába és nem pedig fordítva). Így zökkenő mentesebb módon érkezik meg a segítség. Ráadásul egy ,,szerszámmal” sokszor nehezebb eredményt elérni, mint többel együttvéve, felcserélve azokat.
Indiában, ahol az ajurvédikus gyógyászat az őshonos, csakráknak hívják az energiaközpontokat, ezeket törzsi erőként is számon tartják,
A lélek fejlődésének hét fokozata – csakra, napfonat, szakrális, korona, torok, szív, harmadik szem, gyökér csakra, csakra színek, csakra térkép, mely fejlesztése meditációk, jóga révén szintén egy lehetséges utat kínál számunkra a tudat fejlesztésében.
A magyar kultúrában is megtalálható ez az ősi erő, energia. Összesen hét energiaközpontunk van, és aki a hatodik szintet is uralta (a szinteket almákkal jelölték), az hat-almás volt, azaz hatalmas (Máté Imre, Yotengrit). Ez nagyon fontos, mert tulajdonságok is tartoznak az egyes központokhoz. Emellett nagyon sok eszköz áll még rendelkezésünkre, mint például a Kínai medicina, a jin és jang energiák egyensúlya. Ennek ismeretében is sokféle energetizáló terápia áll rendelkezésünkre a szerveink pontos ismerete birtokában. Az energiarendszerek kapcsán kell kimerítően tájékozódnunk ismerve a csakrarendszereket, mert az energia letapadása szervi és lelki elváltozáshoz vezethet (Dr. Artur Zsazskov, Dr. Tatjána Szmirnova, Extrapszichológia (Nagy Zoltán szerk.)).
A következő, amit megemlítek, egy gyógyászati eszköz, Germán medicina néven ismerhettük meg, melyet dr. Ryke Geerd Hamer orvos fejlesztett ki. A lélek, agy és szerv egységeként írja le a betegségeket (dr. Ryke Geerd Hamer, Az Új orvostudomány, az Új Germán Medicina ismertetője, a 2005-ös Madridi Orvoskonferenciára írt levele).
Az allopátia kiegészítésként a homeopátia, schüssler-só is egy érdekfeszítő gyógymód, amikor nem harcolva azonos eszközöket felhasználva gyógyítunk dinamizálásos eljárással információt juttatva a szervezetbe. A pszichoszomatika elárulja egy más szemszögből, hogy a betegségünknek mi a lelki üzenete.
Az ősi természetgyógyászatról sem szabad megfeledkeznünk, ha a különféle gyógymódok kerülnek terítékre. Érdekes észrevétel például, hogy a parlagfű is segítségünkre lehet.
A parlagfű gyógynövény, mely erősíti az immunrendszert? Téves pszichés elképzelések – parlagfű allergia ellen, allergia gyógyszerek, allergia kezelése, allergia gyógyszerei, pollen allergia, allergia elleni gyógyszerek, allergia stop
Ezen belül számos gyógyászati lehetőséggel találkozhatunk, többek között a fitoterápiával, amely a gyógynövények erejét használja fel, a különféle masszázsokkal, illetve a kineziológiával, mely izomtesztelés révén működik. Diagnosztizálva a másik betegségét, állapotát (eldöntendő, test által megválaszolt kérdések válaszának felkutatásával), alternatív gyógymódokat kínálunk fel.
Azonban a reflexológia is ebbe a kategóriába tartozik, mely az ősi Egyiptomban is létezett már és jól tudjuk, hogy a talpon, több mint hetvenezer idegvégződés van, mely stimulálása gyógyulást eredményezhet (Mildred Carter, Tommy Weber, Öngyógyítás talpmasszázzsal), és ezt a fajta eljárást kezünkön is tudjuk alkalmazni, ahol a talphoz hasonló módon helyezkednek el a reflexzónák (Dr. Palágyi Jolanda, Kézreflexológia).
Ebbe a témakörbe tartozik az akupunktúra és akupresszúra, illetve a különféle oszteopátiás masszázsok, csontkovácsolásos kezelések. A természetgyógyászat témakörén belül szoktunk beszélni a helyes táplálkozásról is. Valaki ezt egy életmódnak tartja, van aki csak a betegség idején alkalmazza ezt, hiszen itt sokszor át lehet esni a ló túlsó oldalára, ha túlzásba visszük ennek fontosságát és erőszaknak, nem kívánatosnak éljük azt meg.
Más szemszögből körbejárva a szigorú diéta is hozhat eredményt a bio életmód a vegetarianizmus segítségével, mely a betegségek táplálkozásra visszavezethető voltát mutatja be (Ferencsik István, A megrendült egészség visszakeresésének alapjai).
Hasonló eredményre jutott Schirilla György, aki köztudottan jó kondícióban tartotta magát és könyvében a boldogsággal kapcsolatos gondolat felütéssel kezd neki mondandójának (Schirilla György, Vegetáriánuskönyv, Hogyan vihetjük a legtöbbre az életben?):
,,- Mi lehet az élet célja?
– Boldognak lenni!
– És, hogy boldogok legyünk…?
– Meg kell változtatni életmódunkat.”