Nem a tőzsde, az emberi hülyeség a rizikós. Ez az infó aranyat ér

 In pénzügyi pszichológia, Pszichológia, medicina és egyéb (cikkek)

Az infó önmagában semmit nem ér

Mindenkinek van véleménye. Ez kit érdekel? Érdekes, hogy mikor valakivel beszélgetek, megfigyelem magamban, hogy mi késztet arra, hogy elmondjam azt, amit akarok (amit úgyis tudok), ahelyett, hogy őt meghallgassam (amit nem tudok és tanulhatok belőle). Ergo, szeretjük 20x ugyanazt elmondani sok embernek, de minek?


Fél óra tudással megötszörözte a pénzét

A minőségi infó kincs, de önmagában kevés. Például egy sikeres tőzsdei kereskedő 30 perc alatt megtanította a feleségét pénzt keresni (aki soha nem foglalkozott előtte ezzel és nem is érdekelte a téma). Megnyerte a tőzsdei versenyt, 1-3% tőke kockázattal trade-enként úgy, hogy nem beleült egy pozícióba (nem a szerencse faktor miatt nyert), hanem kereskedett egy hétig 500% feletti hozammal. Ez egy nyilvános, nemzetközi verseny volt.

Ez hasznos infó volt neki? Igen. A tőzsdei kockázatkezelő oktató közel 20 évig tanult, gyakorolt. Mielőtt irigykedni kezdünk (bár ez bók, mert azt jelenti, a másik jobb nálunk, mert hülyék mellett még nem láttam irigy embert) tudjunk róla, hogy szívott eleget az illető. De kitartó volt, fegyelmezett (alázatos), figyelte a pszichológiát és matematikát.

 

Kire érdemes hallgatni?

Ha valaki sikeres egy szakmában és tényleg át akarja adni a tudását, az tiszteletreméltó. Adok a véleményére. Főleg, ha át is tudja adni.

Emellett a pszichológiában, ha valamiről kialakítottuk a véleményünket, akkor azt nemigen változtatjuk meg. Én szeretek magamra „nem létezőként” tekintve (objektivitás) arra figyelni, hogy mi merül fel a világban (a keleti tanok szerint az csak visszatükröződés) és ez megmutatja mi játszódik le bennem…

Ezért meghallgatom A-t és B-t is. Aztán nem a politikus frizuráját nézem, mert nem feleséget keresek magamnak. Inkább megnézem a gazdasági mutatókat, még akkor is, ha tudom, hogy ez sem mindig tükrözi az igazságot.

Láttam már CEO-t (vezérigazgatót) trükközni számvitelben (ami eleve nem teljesen valósághű) és írtam már olyan sztár focistáról, aki évtizedekig elhitette, hogy profi, de néhány meccset játszott évente. A slussz poén, hogy mikor ez kiderült, akkor sem lett belőle botrány.

 

Honnan tudhatod, hogy mennyire sikeres/sikertelen egy ország?

Egy perc alatt képbe jöhetek egy ország gazdaságát tekintve. Már eleve a devizapárok is árulkodnak (egy másik országhoz hasonlítva) arról, hogy mi a helyzet. A többiről meg már írtam itt:

Pénzügyi pszichológia: legális, éves, nettó 39,7%-os passzív jövedelem, befektetés konkrétumokkal

 

Lelkesít a tanulás

Az egyetemen valaki, valamiért összeválogatja, hogy mit kell megtanulni. „Visszaböfögni” és kapunk egy papaírt róla. Természetesen nagyon sok hasznos szakmát lehet így elsajátítani, ez nagyon jó. Főleg annak, aki alkalmazott szeretne lenni. Feltenném a kérdés: akkor is tanulnál, ha nem kapnál érte semmit, beleértve a diplomát?

 

Imádok olvasni, előadásokat hallgatni és ezáltal tanulni. Kiválasztom mit, kitől, meddig és milyen formában tanulok. Ez nagyon lelkesítő. Ahelyett, hogy unatkoznék és időmet marhasásokra pazarolnám el.

 

„Most akarom, ingyen és semmit nem adok cserébe”

Ezt nyomatják a reklámok. Legyél megmondó ember 20 évesen, 0 tapasztalattal és egyből válj milliárdossá. Mennyi kiégett sztár, milliomos van, aki túladagolásban elpatkol…

Mit becsülnénk meg abból, amit készen kapunk? Hihetetlen infók, kincsek, emberek vannak a Földön. Persze, nem reklámozzák magukat, de megtalálhatóak. Türelem, kitartás, alázat, fegyelmezettséget követve, meghajlok előttük…

 

A tőzsde rizikós?

Érdekes, hogy minél kevesebbet tudunk, annál határozottabbak vagyunk. Én egy egyszerű korlát felszerelésénél is rengeteg összefüggést találtam csak a körszelvény megfúrásánál. Pl. inox fúrásához kobaltos fúró kell (ha nem menetvágóval dolgozunk), de ahhoz  fúró-vágó-üregelő spray is kell, de a vegyszer árthat az inox-nak és, ha menetvágó süllyesztett fejű csavart használok, ahhoz nem biztos, hogy majd hozzáférek + kézi fúrógép éle rögtön kimegy, amit csak azonnal érdemes köszörülni, bla-bla.

Ezt nem keverném össze a túlagyalással, de a dolgok összefüggnek és az eredmény az anyaggal dolgozva egyből az arcomba tolja, ha hibáztam. Minden nap, így érdemes körültekintőnek lenni.

De, ma ez nem divat. Nincs idő, rohanok, nem akarok elmélyedni benne, van más dolgom, hagyjál békén…

Aki soha nem vett egy instrumentumot sem, azt sem tudja, hogyan kell. Mások hogyan csinálják, az mi alapján mond véleményt arról, amit sosem kóstolt meg? A fantázia filmek véleményére ad?

Késsel is lehet kenyeret szelni, meg mást megbökni. Nem a kés a hülye.

Sokat kutattam ezt a témát is és rengeteg ellentmondást találtam az irodalomban, illetve mások is felhívták erre a figyelmemet. Például tanítják a dupla csúcs fogalmát, ami ugyanakkora és azt mondják ez egy trendfordulóra utal. Valójában ez oldalazás és sokszor olyan emberek írnak erről könyvet (pénzért), tisztelet a kivételnek, akik sosem kereskedtek.

Elméletben, főleg utólag könnyű okoskodni. Ez az anatómiára is igaz. De, amint jön egy életszerű, gyakorlati példa, akkor sokszor eltűnik a tudomány…

Persze blue chipeket vásárolva egy 8-10 éves emelkedésre beülni sem nagy művészet, de a semminél jobb. Én nagyon tisztelem a top trédereket, akik nap, mint nap kereskednek.

Mert tudom, hogy megértették a matekot és valódi önismerettel rendelkeznek. Megtanulták uralni az ösztöneiket (ha nyerőben vagyok gyorsan eladok, hogy biztos az enyém legyen, a veszteséget meg reménykedve kiengedem, hátha megfordul a piac).

Ha pedig nem működött a dolog, akkor majd valakire ráfogjuk, hogy milyen hülye. Pedig nem tartottak pisztolyt a fejünkhöz, hogy kereskedjünk.

20 éve mondom, hogy a tőzsde a legnagyobb önismereti iskola. Ezósok mindig megbotránkoztak ezen. Pedig nem kenhetjük másra a hibáinkat és meg kell tanulnunk félelmet és mohóságot kezelni egyszerre.

Egy valóban sikeres trader azt mondta, hogy nem a sok pénz megkeresése a siker. Az csak a játék része. Hanem, hogy betartod a saját szabályodat alázattal. Azt, amit te találtál fel és tesztelted le.

 

„Jó-jó, de mennyi az annyi”?

Michael Marcus egy időben évi 300 százalékot keresett, tanítványa Bruce Kovner pedig ezer százalékot (lásd irodalom). De létezik egy óriási alapkezelő, ami mesterséges intelligenciával valószínűleg sok milliárdot érő szoftvere segítségével 150-200% hozamot generál évente automatikusan. Hihetetlen dolgok vannak…

Ezek az emberek szívtak, vesztettek eleget az elején (megfizették a mostani siker árát), de kitartó munka árán megtanulták a szakmát (nem adták fel) és most már aranyat ér minden mozdulatuk.

 

A valódi tudás

Tegyük fel, hogy egy professzor tanítja a tőzsdét, kiválóan megtanulta a fogalmakat, definíciókat, matematikát, pszichológiát és lyukas cipőben jár előadást tartani a pénzkeresésről. Egy másik trader pedig ismeretlen az emberek számára és több millió dollárt forgat meg évi 100% hozammal. Kié a valódi tudás? Akinek a feje tele van ismeretekkel, vagy aki megéli és csinálja…

 

 

A valódi tőzsdés nem kockáztat sokat

Az egész tőzsde úgy tűnik, nem egyetlen szuper, titkos stratégiáról szól. Több ezer működik. Hanem a kockázatkezelésről. A money management-ről.

Az okos tőzsdés keveset kockáztat és türelemmel, szép lassan vagyont épít. Láttam olyat, aki napi 0,7-1%-ot megcsinál, 30-60 perc alatt átlagosan. Az egyszerűség segítségével, tőkéje legfeljebb 1%-ának kockáztatásával. Ezáltal nincs stressz, ergo jó döntést hoz és nem kap szívinfarktust közben, hanem egy nagyszerű játékként tekint erre.

A hozam-kockázat elemzése az egész életünket átszövi. Mikor átmegyünk az úton gyorsan (ahol nincs zebra) az életünket kockáztatjuk (nemcsak a miénket), hogy nyerjünk pár perc időt, mert így nem kell a zebráig elsétálni. Kényelmes világ, minden azonnal kell…

 

Az üzleti életben is kockáztatunk ugyanúgy, mint a tőzsdén. Hallottam egy barátomtól, hogy az új autója lerobbant és a tréler fel akarta húzni, hogy elszállítsa, de elszakadt a vontató kötél, ami 5 millió forintos kárt okozott, amiért beleszaladt a mellette lévő autóba. Ha neked lenne egy autómentő vállalkozásod ezt belekalkulálod, van rá biztosításod? Tehát kockázat mindenben van és nem nyerhetünk mindig mi, mert akkor nem lenne egyensúly!

Egy bölcs trader mondta, hogy a világ azt sugallja, hogy álmodj nagyokat és valósítsd meg. Ezért van annyi kiégett ember, akik csak különféle tárgyakat birtokolnak. Helyette legyen kis álmod, de azt minden nap éld meg. Ha minden nap sikeresen fekszel le, mert volt egy jó döntésed és itt megállsz, akkor egyre erősebb lesz benned ez a jó érzés. Idővel fel sem merül benned, hogy ne működne a saját módszered. Az egyszerűségben van a kulcs.

Érdekes, hogy nem a szavak számítanak, hanem, hogy kinek mit jelentenek ezek… És az élsportolóhoz hasonlóan folyamatosan edzeni kell, ha jó szakemberek akarunk lenni.  A tőzsdében nem elég a jó szint, kiválónak kell lenni, ami több éves gyakorlást jelent.

Merünk tanulni a hibáinkból, amik akkor is annak számítanak, ha pénzt nyertünk egy trade-del? Azt láttam, hogy a top traderek naplót készítenek döntéseikről és kielemzik azt nagyon részletesen. És nem dőlnek be annak, hogy utólag nem szabad a hibát beismernünk magunknak (reaktancia elméletek).

 

Szóval, érdemes minden irányba nyitottnak lenni, enyhe szkepticizmussal és hihetetlen nagy tudású emberekkel találkozhatunk az életben, akik nem harsognak magukról semmit csak csendben teszik a dolgukat…

De mielőtt bármilyen pénzügyi ügyletbe fognánk, egyeztessünk pénzügyi szakemberrel. Én nem számítok annak, a cikket csak érdekes felvetésnek szánom.

 

 

Forrás

Birger Schäfermeier szemináriumok és A sikeres trading művészete könyv

Komjáthy Attila, kockázat kezelő trader, oktató előadásai, tréningjei

Pintér Péter sikeres trader bölcsességei

Dr. Újszászi Bogár László, Győzz meg ér uralkodj

Jack D. Schwagner, A piac varázslói

Jack D. Schwagner, A piac varázslói II.

Adam Grimes, A technikai elemzés tudománya és művészete

 

 

Attila Cross

Keresztes Attila, a cikkek írója


A cikkeimben integrálom a nyugati pszichológiát a keleti filozófiával. Orvosi szaklapokban publikálok és 3 területről van egészségügyi szakvizsgám (keletei-nyugati medicina). 2005 óta dolgozom emberekkel és 350+ a nyilvános ajánlások (sikertörténetek száma) a honlapon.

 

20 év munka, több, mint 800 cikk (köztük van több 30 oldalas írás is), mely letesztelt, gyakorlati megoldásokon alapszik. Segítesz egy nemes ügyben, hogy minél több embernek segíthessünk megtartva az objektivitást?

Cikk kategória (angol, magyar)

keresés

További cikkek
pénz, befektetésA Csodák Tanítása